Mentoring

What we do

FIRST Team 604 has a strong history of mentoring other robotics teams in both the FIRST Lego League (FLL) and the FIRST Robotics Competition (FRC). Our team has mentored numerous FLL teams, providing dependable experience and support. The team also enjoys mentoring high school teams such as Presentation High, Gunderson High, and Valley Christian High.

Mentoring is a unique experience for both teams involved. When done effectively, both gain from the process; rookie teams can benefit enormously from the advice from veteran teams, while veterans can reinforce their own knowledge in the numerous aspects of robotics.

FRC Teams Started and/or Mentored

  • FIRST Team 2135 – Presentation Invasion
    Rookie Inspiration Award – 2007 Silicon Valley Regional
    Website Excellence Award – 2007 Silicon Valley Regional
    Regional Winner- 2014 Central Valley Regional
  • FIRST Team 2633 – Pittsburg Pirates
    Rookie Inspiration Award – 2008 Sacramento Regional
  • FIRST Team 2643 – Dark Matter — Gunderson & Santa Teresa HS
    Regional Finalists- 2013 Central Valley Regional
    Woodie Flowers Finalist Award (Gary Koerzendorfer)- 2014 Utah Regional
    Dean’s List Finalist (Swetha S.) – 2014 Utah Regional
  • FIRST Team 2854 – The Prototypes — Evergreen Valley HS
    Rookie Inspiration Award – 2009 Sacramento Regional
    Highest Rookie Seed Award – 2009 Sacramento Regional
    Judges Award – 2013 Silicon Valley Regional
  • FIRST Team 3022 – MKS Explosion — Piedmont Hills HS
  • FIRST Team 3129 – The Green MacHHHHine
    Highest Rookie Seed Award – 2009 CalGames
    Highest Rookie Seed Award – 2010 Silicon Valley Regional
    Rookie All Star Award (Qualifies the team for the Championship Event) – 2010 Silicon Valley Regional
  • FIRST Team 3156 – Fremont Christian School
    Rookie Inspiration Award – 2010 Silicon Valley Regional
    Rookie Inspiration Award – 2010 Las Vegas Regional
  • FIRST Team 3256 – Valley Christian Schools — WarriorBorgs
    Underwriters Laboratories Industrial Safety Award – 2010 Silicon Valley Regional
    Motorola Quality Award – 2010 Silicon Valley Regional
    Regional Champion (Qualifies the team for the Championship Event) – 2010 Sacramento Regional
    Highest Rookie Seed Award – 2010 Sacramento Regional
    Rookie All Star Award (Qualifies the team for the Championship Event) – 2010 Sacramento Regional
    Underwriters Laboratories Industrial Safety Award – 2010 Sacramento Regional
    Engineering Inspiration Award (Qualifies the team for the Championship Event) – 2011 Silicon Valley Regional
    Dean’s List Finalist (Veronica L.) – 2011 Silicon Valley Regional
    Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers – 2012 Sacramento Regional
    Regional Finalists – 2012 Sacramento Regional
    Engineering Excellence Award sponsored by Delphi – 2012 Silicon Valley Regional
    Regional Finalists – 2012 Silicon Valley Regional
    Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers – 2013 Central Valley Regional
    Industrial Safety Award- 2013 Central Valley Regional
    FIRST Dean’s List Finalist (Karen Lu)- 2013 Sacramento Regional
    Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers – 2013 Sacramento Regional
    Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers – 2013 Silicon Valley Regional
    Industrial Safety Award- 2014 Central Valley Regional
    Regional Chairman’s Award (Qualifies team for the Championship event)- 2014 Sacramento Regional
    Woodie Flowers Finalist Award (Annette Lane)- 2014 Silicon Valley Regional
    FIRST Dean’s List Finalist (Christopher Leeger)- 2014 Silicon Valley Regional
    Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories- 2014 Silicon Valley Regional
  • FIRST Team 5027- Event Horizon — Andrew P. Hill HS
    Judges Award – 2014 Silicon Valley Regional

FLL Teams Started and/or Mentored

2013-2014

  • Team 9385 Furybots
  • Team 3582 Almaden LEGO Stars
  • Team 16404 The Three Brickateers

2012-2013

  • Team 6750 T-MASH
  • Team 6278 Dotcom
    Qualified for Silicon Valley Championship – Quixilver Qualifying Tournament

2011-2012

  • Team 5712 – Cooperative Testing Initiative
    Qualified for Silicon Valley Championship – Los Gatos Qualifying Tournament

2010-2011

  • Team 2001 – Team Green
    Qualified for Regional – NASA Ames Qualifying Tournament
  • Team 3687 – Robotivity
    1st Place Research – St. Lawrence Qualifying Tournament
    Qualified for Regional – St. Lawrence Qualifying Tournament
    1st Place Teamwork – San Jose Regional Tournament
    Qualified for State Championship – San Jose Regional Tournament
  • Team 4721 – Brick Layers
    Rookie Team Award – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 7164 – Red Rad Radioactive Robotic Raptors
    Judges Award – Rookie Innovation – Harker Qualifying Tournament

2009-2010

  • Team 1322 – Team Green
  • Team 2177 – Robotivity
    1st Place Robot Performance – St. Lawrence Qualifying Tournament
    2nd Place Research – St. Lawrence Qualifying Tournament
    Qualified for Regional – St. Lawrence Qualifying Tournament
  • Team 4679 – Flight of the Cosmic Hippos
    Qualified for Regional – Camden Community Center Qualifying Tournament
  • Team 6156 – Hi-Chu
    Qualified for Regional – Camden Community Center Qualifying Tournament
  • Team 6452 – Eco-Extructobots
    Qualified for Regional – Camden Community Center Qualifying TournamentQualified for State Championship – San Jose Regional Tournament
    3rd Place Teamwork- NCaFLL Tournament

2008-2009

  • Team 2074 – Robodies
  • Team 3302 – Robotivity
    Alliance Round Winner – Northern California Qualifying Tournament
    Research Quality Award – Quixilver Qualifying Tournament
    Quarterfinalist – Quixilver Qualifying Tournament
    Qualified for State Championship – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 4059 – The Four Penguineers
    3rd Place Robot Performance Award – Northern California Championship Tournament
    2nd Place Champion’s Award – Quixilver Qualifying Tournament
    1st Place Robot Performance Award – Quixilver Qualifying Tournament
    Qualified for State Championship – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 4648 – Drought Brothers
    Judges’ Award – Northern California Championship Tournament
    Website Award – Northern California Championship Tournament
    1st Place Champion’s Award – Quixilver Qualifying Tournament
    Semifinalist – Quixilver Qualifying Tournament
    Qualified for State Championship – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 7718 – Funky Monkeys

2007-2008

  • Team 1903 – Simonds Cougarbots
  • Team 2079 – Delta Squad
  • Team 2493 – Technology Cougar Chicks
    Qualified for State Championship – SJUSD Tournament
    Rookie Team Award – NCaFLL Tournament
  • Team 2580 – Invincible Lego Leaders
  • Team 4040 – Innovative Wizards
    Qualified for State Championship – SJUSD Tournament
    Robot Design 3rd Place – NCaFLL Tournament
  • Team 4044 – NanoBytes
  • Team 6452 – Sharks