Mentoring

  What we do

FIRST Team 604 has a strong history of mentoring other robotics teams in both the FIRST Lego League (FLL) and the FIRST Robotics Competition (FRC). Our team has mentored numerous FLL teams, providing dependable experience and support. The team also enjoys mentoring high school teams such as Presentation High, Gunderson High, and Valley Christian High.Mentoring is a unique experience for both teams involved. When done effectively, both gain from the process; rookie teams can benefit enormously from the advice from veteran teams, while veterans can reinforce their own knowledge in the numerous aspects of robotics.

FRC Teams Started and/or Mentored

  • FIRST Team 2135Presentation Invasion Rookie Inspiration Award  2007 Silicon Valley Regional Website Excellence Award  2007 Silicon Valley Regional Regional Winner – 2014 Central Valley Regional
  • FIRST Team 2633  Pittsburg Pirates Rookie Inspiration Award  2008 Sacramento Regional
  • FIRST Team 2643  Dark Matter  Gunderson & Santa Teresa HS Regional Finalists  2013 Central Valley Regional Woodie Flowers Finalist Award (Gary Koerzendorfer)  2014 Utah Regional Dean's List Finalist Award (Swetha S.)  2014 Utah Regional  Industrial Design Award  2015 Silicon Valley Regional
  • FIRST Team 2854 – The Prototypes  Evergreen Valley HS Rookie Inspiration Award – 2009 Sacramento Regional Highest Rookie Seed Award  2009 Sacramento Regional Judges Award  2013 Silicon Valley Regional
  • FIRST Team 3022  MKS Explosion – Piedmont Hills HS
  • FIRST Team 3129 – The Green Machine Highest Rookie Seed Award  2009 CalGames Highest Rookie Seed Award  2010 Silicon Valley Regional Rookie All Star Award (Qualifies the team for the Championship Event) – 2010 Silicon Valley Regional
  • FIRST Team 3156  Fremont Christian School Rookie Inspiration Award  2010 Silicon Valley Regional Rookie Inspiration Award – 2010 Las Vegas Regional
  • FIRST Team 3256  Valley Christian Schools – WarriorBorgs Underwriters Laboratories Industrial Safety Award  2010 Silicon Valley Regional Motorola Quality Award  2010 Silicon Valley Regional Regional Champion (Qualifies the team for the Championship Event)  2010 Sacramento Regional Highest Rookie Seed Award  2010 Sacramento Regional Rookie All Star Award (Qualifies the team for the Championship Event)  2010 Sacramento Regional Underwriters Laboratories Industrial Safety Award  2010 Sacramento Regional Engineering Inspiration Award (Qualifies the team for the Championship Event)  2011 Silicon Valley Regional Dean's List Finalist (Veronica L.)  2011 Silicon Valley Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers  2012 Sacramento Regional Regional Finalists – 2012 Sacramento Regional Engineering Excellence Award sponsored by Delphi  2012 Silicon Valley Regional Regional Finalists  2012 Silicon Valley Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers – 2013 Central Valley Regional Industrial Safety Award – 2013 Central Valley Regional FIRST Dean's List Finalist (Karen Lu) – 2013 Sacramento Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers – 2013 Sacramento Regional Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers – 2013 Silicon Valley Regional Industrial Safety Award – 2014 Central Valley Regional Regional Chairman's Award (Qualifies team for the Championship event) – 2014 Sacramento Regional Woodie Flowers Finalist Award (Annette Lane)  2014 Silicon Valley Regional FIRST Dean's List Finalist (Christopher Leeger) – 2014 Silicon Valley Regional Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories – 2014 Silicon Valley Regional Regional Chairman's Award – 2015 Silicon Valley Regional FIRST Dean's List Finalist Award (Liam Patterson) – 2015 Silicon Valley Regional Industrial Safety Award  2016 Silicon Valley Regional
  • FIRST Team 5027  Event Horizon – Andrew P. Hill HS Judges Award – 2014 Silicon Valley Regional Regional Award – 2015 Silicon Valley Regional  
 

FLL Teams Started and/or Mentored

2016-2017

  • Team 17419Leggo My Eggo
  • Team 23547Mndstorm Minions Quixilver Qualifier--Advanced to District Championship
  • Team 27418Robo Cougars

2015-2016

  • Team 815 – Shockwaves Judge's Award – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 4302  A2RT Champion's Award – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 17419 – LEGO My Eggo

2014-2015

  • Team 815 - Shockwaves
  • Judge's Award – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 1282 – Lego Maniax 
  • Team 4302 – A2RT Champion’s Award – The Play Space Qualifying Tournament 1st Robot Performance – The Play Space Qualifying Tournament Qualified for Silicon Valley Championship – The Play Space Qualifying Tournament
  • Team 7545 – WIMDGY Mindbot 

2013-2014

  • Team 3582 – Almaden LEGO Stars
  • Team 9385 – Furybots
  • Team 16404 – The Three Brickateers

2012-2013

  • Team 6278Dotcom Qualified for Silicon Valley Championship – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 6750 TMASH

2011-2012

  • Team 5712 – Cooperative Testing Initiative Qualified for Silicon Valley Championship – Los Gatos Qualifying Tournament

2010-2011

  • Team 2001 – Team Green Qualified for Regional – NASA Ames Qualifying Tournament
  • Team 3687 – Robotivity 1st Place Research  St. Lawrence Qualifying Tournament Qualified for Regional – St. Lawrence Qualifying Tournament 1st Place Teamwork – San Jose Regional Tournament Qualified for State Championship –  San Jose Regional Tournament
  • Team 4721  Brick Layers Rookie Team Award  Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 7164  Red Rad Radioactive Robotic Raptors Judges Award – Rookie Innovation  Harker Qualifying Tournament

20092010

  • Team 1322 – Team Green
  • Team 2177  Robotivity 1st Place Robot Performance  St. Lawrence Qualifying Tournament 2nd Place Research – St. Lawrence Qualifying Tournament Qualified for Regional  St. Lawrence Qualifying Tournament
  • Team 4679 – Flight of the Cosmic Hippos Qualified for Regional  Camden Community Center Qualifying Tournament
  • Team 6156 – Hi – Chu Qualified for Regional - Camden Community Center Qualifying Tournament
  • Team 6452  Eco – Extructobots Qualified for Regional  Camden Community Center Qualifying TournamentQualified for State Championship  San Jose Regional Tournament 3rd Place Teamwork  NCaFLL Tournament

2008-2009

  • Team 2074  Robodies
  • Team 3302 – Robotivity Alliance Round Winner  Northern California Qualifying Tournament Research Quality Award  Quixilver Qualifying Tournament Quarterfinalist  Quixilver Qualifying Tournament Qualified for State Championship  Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 4059  The Four Penguineers 3rd Place Robot Performance Award  Northern California Championship Tournament 2nd Place Champion's Award – Quixilver Qualifying Tournament 1st Place Robot Performance Award  Quixilver Qualifying Tournament Qualified for State Championship – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 4648 - Drought Brothers Judges' Award Northern California Championship Tournament Website Award – Northern California Championship Tournament 1st Place Champion's Award – Quixilver Qualifying Tournament Semifinalist  Quixilver Qualifying Tournament Qualified for State Championship – Quixilver Qualifying Tournament
  • Team 7718  Funky Monkeys

2007-2008

  • Team 1903  Simonds Cougarbots
  • Team 2079  Delta Squad
  • Team 2493  Technology Cougar Chicks Qualified for State Championship  SJUSD Tournament Rookie Team Award – NCaFLL Tournament
  • Team 2580  Invincible Lego Leaders
  • Team 4040  Innovative Wizards Qualified for State Championship  SJUSD Tournament Robot Design 3rd Place – NCaFLL Tournament
  • Team 4044  NanoBytes
  • Team 6452  Sharks